IEEE WCCI 2014

This content shows Simple View

2014 IEEE WCCI Tutorial Information

Address: 95 Zhong Guan Cun East Rd, Beijing 100190
Intelligence Building, 3rd floor. Tel: 82544761
All tutorials will be on the 3rd and 17th floors of the Intelligence Building.

The Best gaming desk ever created is about to be shown for the first time at the IEEE WCCI Conference.

** Registration starts on the 3rd floor at 7:50AM until 11:00AM, after which registration desk will be relocated to BICC, starting at 2:00PM.

Click here to see the list in PDF form

How to get to the tutorial site? Click here

ID number

Title

Speaker(s)

Note

T1A1
(8:00-10:00 No.6 Conference Room)
Prototype-based Methods: Mathematical Foundations, interpretability, and data visualization

Barbara Hammer

T1A2

Advances in Universum Learning (Cancelled)

Cancelled

T1P1
(8:00-10:00 No.1 Conference Room)

The Mind-Brain and Big Data

Leonid I. Perlovsky

T1P2
(16:20-18:20 No.1 Conference Room)

Large-scale Deep Learning

Xuewen Chen and Cindy Lin

T2A1
(8:00-10:00 No.4 Conference Room)

Slow Feature Analysis for Curiosity Driven Agents

Matthew Luciw, Varun Raj Kompella and Juergen Schmidhuber

Website

T2A2
(10:30-12:30 No.4 Conference Room)

Smart Grid, Renewable Energy, and Data Processing

Anthony Kuh, Danilo Mandic, and Dona Nakafuji

T2P1
(14:00-16:00 No.2 Conference Room)
Evaluation of Computational Intelligence Decision Makers: Receiver Operating Characteristic, Jackknife, Bootstrap and Other Statistical Methodologies

David Brown

Website

T2P2
(16:20-18:20 No.6 Conference Room)
Computational Intelligence Approaches to Identification and Early Diagnosis of Memory Diseases

Francesco Carlo Morabito

T3A1
(8:00-10:00 No.3 Conference Room)
The Emerging “Big Dimensionality”

Ivor Tsang and Yew Soon Ong

T3A2
(10:30-12:30 No.1 Conference Room)
Spiking Neural Networks for Machine Learning and Predictive Data Modeling: Methods, Systems, Applications

Nikola Kasabov and Nathan Scott

T3P1
(14:00-16:00 No.4 Conference Room)

Computational Intelligence for Decoding Brain’s Motor Cortical Functions

Jennie Si

T3P2
(16:20-18:20 No.7 Conference Room)

Autonomous Learning

Plamen Angelov, Jose Principe, and Asim Roy

T4A1

Computational Intelligence and Machine Learning for Affective Computing (Cancelled)

Cancelled
T4A2
(10:30-12:30 No.6 Conference Room)

An Introduction to Bioinformatics and Computational Biology for Computational Intelligence Researchers

Clare Bates Congdon and Jeffrey A. Thompson
T4P1
(14:00-16:00 No.6 Conference Room)
Fuzzy Rough Data Mining with WEKA SuiteRichard Jensen, Neil Mac Parthalain and Qiang Shen
T4P2
(16:20-18:20 No.5 Conference Room)
Type-2 Fuzzy Sets and Systems with Application to Perceptual Computing

Jerry Mendel

ID number

Title

Speaker(s)

Note

T5A1
(8:00-10:00 No.5 Conference Room)
Probabilistic Fuzzy Systems

S. M. Vieira, U. Kaymak, AND J. M. Sousa

T5A2
(10:30-12:30 No.3 Conference Room)
Decomposition and Cooperative Coevolution Techniques for Large Scale Global Optimization

Xiaodong Li

T5P1
(14:00-16:00 No.3 Conference Room)

Applications of Markov Chain Methodology in Evolutionary Computation

Boris Mitavskiy and Jun He

T5P2

Fuzzy Image Processing (Cancelled)

Cancelled

T6A1
(14:00-16:00 No.1 Conference Room)

Computational Intelligence and Games

Simon M. Lucas and Clare Bates Congdon
T6A2
(10:30-12:30 No.7 Conference Room)

Introduction to Evolutionary Game Theory

Garrison W. Greenwood

T6P1
Quantum and Reversible Circuits Design Using Genetic Algorithms (Cancelled)

Cancelled

T6P2
(16:20-18:20 No.4 Conference Room)
Creative Evolutionary Algorithms

Francisco Fernandez de Vega

T7A1
(8:00-10:00 No.2 Conference Room)
Black Box Complexity: A Complexity Theory for Evolutionary Computation

Benjamin Doerr

T7A2
(10:30-12:30 No.2 Conference Room)
A Gentle Introduction to the Time Complexity Analysis of Evolutionary Algorithms

Pietro S. Oliveto

T7P1
(14:00-16:00 No.5 Conference Room)

Recent Advances in Fitness Landscapes

Hendrik Richter

T7P2
(16:20-18:20 No.2 Conference Room)

A Brief Introduction of Diversity-Preservation Methodologies in Evolutionary Optimization

Giovanni Squillero and Alberto Tonda

T8A1
(8:00-10:00 No.7 Conference Room)

Evolutionary Algorithms for Industrial Optimization Problems: Challenges and Lessons Learned

Bogdan Filipic
T8A2
(10:30-12:30 No.5 Conference Room)

Cultural Algorithms: Theory and Practice

Robert G. Reynolds

T8P1
(14:00-16:00 No.7 Conference Room)
Theory of Swarm Intelligence

Dirk Sudholt

T8P2
(16:20-18:20 No.3 Conference Room)
Differential Evolution: Recent advances

P. N. Suganthan and S. Das

ID number

Title

Speaker(s)

Note

 





    top